خانه » مشاهیر خاندان » علما » علامه آیت الله سید حسن (اول) مدرس مطلق

علامه آیت الله سید حسن (اول) مدرس مطلق

 کد شجره نامه : ۵۲ 

سلسله ی جلیل سادات حسینی خود به پنج شاخه ی بزرگ تقسیم می شود که پنجمین آن با حیات علمی و معنوی مرجع و زعیم بزرگ جهان تشیع در قرن سیزدهم هجری یعنی حضرت علامه العلماء، رئیس الفقهاء و الاصولیین مرحوم آقا میر سید حسن مدرس مشهور به مدرس اول یا اعظم آغاز گشت و بدین ترتیب خاندان و آل او نیز به “مدرس” ملقب گشته و تا کنون نیز به همین عنوان مشهورند.وی فرزند میر سید علی فرزند میر سید محمد باقر فرزند میر سید اسماعیل سرسلسله خاندان می باشد. از بزرگترین علما و مدرسین و محققان عصرخود در حوزه ی علمیه اصفهان بود .
به خاطر جامعیت علمی و توامندی اش در امر تدریس به مدرس مطلق شهرت یافت. ایشان بنیانگذار مسجد”رحیم خان” اصفهان بود. کتاب ها و رسائل و مقالات متعددی را تالیف کرد که کتاب های “شرح نافع” در فقه، “جوامع الصول” و شرح بر شفا از آن جمله است.

علامه میر سید حسن مدرس اعظم، استاد و شیخ اجازه و مربی بسیاری از فقها و حکماء و مدرسین و مراجع بزرگ و نامی جهان تشیع همچون میرزای شیرازی بزرگ، آقا میر سید محمد هاشم چهارسویی، صحب روضات، میرزا ابوالمعالی کرباسی، آقا محمد رضا قمشه ای، میرزا محمد حسن نجفی، ملا محمد باقر فشارکی، شیخ هادی طهرانی و دهها تن دیگر بزرگان بوده است.

آراء و نظریات بکر و افکار بدیع مدرس اول همواره در مجامع علمی و السنه ی فقها مورد توجه و محل بحث و امعان نظر قرار داشته و همگان مقامات علمی و خصایل ملکوتی اش را ستوده اند.
صاحب روضات، او را موسس در فقه و اصول و صاحب قلب سلیم، میرزای شیرازی او را بزرگترین فقیه زمان، میر ابوالمعالی کرباسی اور ا مخالف هواهای نفسانی و میرزا محمد هاشم چهارسویی به او لقب “شجرهی تقوی” داده است.

این عالم جلیل القدر پس از ۶۳ سال عمر با برکت در سیم جمادی الثانی ۱۲۷۳ قمری در کنار دالان مسجد رحیم خان به خاک سپرده شد.

 


دیدگاه‌های مطلب “علامه آیت الله سید حسن (اول) مدرس مطلق

  • خدارا شاکرم که نعمت نوادگانى ایشان را به من و فرزندانم عنایت فرمود.
    از نقاط غم انگیز وتاسف بار زندگیم همیشه این بوده و هست که هرگاه به زیارتشان مى روم درب زیارتگاه بسته و تاریکى انجا را فرا گرفته است. انصافاً این حق ایشان و فرزندانشان نیست. کاش اداره کل میراث فرهنگى استان اصفهان به این پایگاه قوى ولى خفته و خاموش فرهنگى توجهى مى کرد. وبه این باور مى رسید و مى رساند که ریشه هاى فرهنک دینى ان شهر را باید در همین جاها جستجو کرد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.