خانه » مقاله ها و مطالب مفید(آموزش) » چرا یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی از نان شب واجب تر است؟

چرا یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی از نان شب واجب تر است؟

تایپ ۱۰ انگشتی همانطور که از اسمش پیداست به این معنا است که شما با استفاده از تمام ۱۰ انگشت خود اقدام به تایپ کنید.

آموزش تایپ,کیبورد,تایپ کردن,آموزش تایپ

در تایپ ۱۰ انگشتی شما هیچ نگاهی نباید به کیبورد داشته باشید و انگشتان شما بصورت کامل باید جای هر کلید را بلد باشند و بصورت خودکار روی دکمه‌ها حرکت کنند.

نکته‌ای که در خصوص تایپ ۱۰ انگشتی وجود دارد این است که تمام انگشتان شما باید در این نوع از تایپ درگیر باشند و انجام اینکار فقط با آموزش صحیح صورت میگیرد. به این معنا که شما باید دقیقا بدانید که هر انگشت‌تان وظیفه‌ی فشردن کدام کلیدها روی صفحه کلید را بر عهده دارد، و دانستن این موضوع جز با یادگیری ممکن نیست.

دنیا دنیای کامپیوتر است!

اولین نکته‌ای که در خصوص این مهارت وجود دارد این است که امروزه دنیا دنیای کامپیوتر، تکنولوژی و فناوری است. شما چه بخواهید و چه نخواهید همه روزه احتمالا مجبور میشوید که زمانی را پشت کامپیوتر باشید و با آن کار کنید. فرقی نمیکند حرفه و تخصص‌تان چه چیزی است. حتما روزانه گذرتان به موس و کیبورد خواهد خورد.

اگر بتوانید تایپ ۱۰ انگشتی را یاد بگیرید، میتوانید حس خیلی خوبی هنگام کار با کامپیوتر داشته باشید. در ادامه دلیل های دیگری نیز برای یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی ارائه میدهیم.

صرفه جویی در زمان

یکی از مهم ترین مزایایی که تایپ ۱۰ انگشتی برای شما دارد این است که سرعت انجام کارهایتان را افزایش میدهد. شما با تایپ ۱۰ انگشتی میتوانید سریع تر و بهتر تایپ کنید و اگر این مهارت با به خوبی یاد بگیرید، متن شما کمتر دارای غلط خواهد بود.

شاید بخواهید یک نظر را در یک سایت ثبت کنید، یا یک پست در شبکه های اجتماعی منتشر کنید، یا شاید هم بخواهید یک مقاله/گزارش برای محل کار یا محل تحصیل خود تهیه کنید. اگر به مهارت تایپ سریع مسلط نباشید، انجام این کارها برای شما بسیار زمان بر خواهد بود. اما اگر سرعت تایپ خود را افزایش دهید و تایپ حرفه‌ای را یاد بگیرید، میتوانید اینکارها را خیلی سریع تر انجام دهید.

 

تمرکز روی اصلِ کار و افزایش بهره‌وری

مزیت دیگری که تایپ ۱۰ انگشتی برای شما دارد این است که تمرکزتان روی کاری که در حال انجام آن هستید را بالا میبرد و در نهایت بهره‌وری‌تان افزایش پیدا میکند.

فرض کنید که در حال نوشتن یک گزارش هستید و به تایپ ۱۰ انگشتی مسلط نیستید. در این صورت بصورت مداوم باید حواستان به این نکته باید که هم خوب تایپ کنید و هم نکات نگارشی را رعایت کنید.

اما اگر با سرعت بالایی تایپ کنید و به تایپ حرفه ای مسلط باشید، انگشتان شما بصورت خودکار کارشان را انجام میدهند و نیازی به تمرکز شما ندارند. و در این حالت است که شما میتوانید بصورت کامل تمرکزتان را روی کاری که در حال آن هستید بگذارید و آن کار با بهتر انجام دهید.

مثلا اگر برنامه نویس باشید و تایپ ۱۰ انگشتی را بلد باشید، بجای اینکه بخشی از تمرکزتان را روی تایپ کردن بگذارید، میتوانید بصورت کامل روی کد خود و منطق و الگوریتم آن تمرکز کنید که اینکار نهایتا باعث افزایش بازدهی شما خواهد شد.

یادداشت برداری سریع

فایده‌ی دیگری که این مهارت برای شما دارد این است به شما کمک میکند که خیلی سریع یادداشت برداری کنید.

حتما برای‌تان پیش می‌آید که در یک سمینار یا کلاس آموزشی شرکت کنید و بخواهید یادداشت هایی داشته باشید. اگر بخواهید این یادداشت ها را روی کاغذ انجام دهید، سرعت‌تان به اندازه‌ی کافی بالا نخواهد بود.

اما اگر به این مهارت فوق العاده مسلط باشید، میتوانید یک لپ تاپ همراه خود داشته باشید و عمل یادداشت برداری را با آن انجام دهید. اگر سرعت تایپ خوبی داشته باشید، یادداشت برداری میتواند برای شما بسیار جذاب باشد. همینطور میتوانید هر متنی که نیاز به مکتوب کردن آن دارید را نیز بجای نوشتن با قلم و کاغذ،‌ تایپ کنید و در سیستم خود ذخیره کنید.

خداحافظی با قلم و کاغذ

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، اگر به تایپ ۱۰ انگشتی مسلط شوید و لذت کار با آن را درک کنید، بعد از مدتی متوجه میشوید که چقدر نوشتن با قلم و کاغذ برای شما سخت شده است.

اشتباهات تایپی کم تر

وقتی که شما با ۲ انگشت تایپ میکنید به تایپ حرفه ای مسلط نیستید، همیشه باید بین کیبورد و صفحه نمایش چشمتان حرکت کند. اما در تایپ ۱۰ انگشتی شما بصورت کامل همیشه به مانیتور باید نگاه کنید و این قانون این روش تایپ است.

به دلیل وجود این قانون، شما همیشه نگاه به چیزی که مینویسید میکنید و اگر غلط تایپی داشته باشید، همان لحظه متوجه آن خواهید شد و آن‌ را اصلاح میکنید. همینطور اگر به تایپ حرفه ای مسلط بشید، دقیقا میدانید که هر انگشت‌تان وظیفه‌ی فشردن کدام کلید روی کیبورد را دارد و اینطور میتوانید تایپ بهتر با غلط های کم تری داشته باشید.

کمک به سلامتی و کاهش خستگی

در تایپ ۲ انگشتی یا تایپ ساده، شما باید به روشی بنشینید که از بالا بتوانید به کیبورد نگاه کنید و دکمه ها را تشخیص داده و آن‌ها را فشار دهید. این روش نشستن پشت میز ممکن است در بلند مدت باعث شود که سلامتی شما به خطر بیفتد و همچنین در تایپ های طولانی مدت خسته شوید.

اما در صورتی که به تایپ ۱۰ انگشتی مسلط باشید، میتوانید به یک شیوه‌ی استاندارد پشت میز و روی صندلی بنشینید و دست‌های خود را روی کیبورد بصورت ۱۰ انگشتی حرکت دهید. این روش تایپ باعث میشود که خستگی کمتری داشته باشید و همینطور سلامتی‌تان به خطر نیفتد.

چطور میتوانیم تایپ ۱۰ انگشتی را یاد بگیریم؟

خب تا اینجا درباره‌ی مزایای تایپ ۱۰ انگشتی صحبت کردیم و به احتمال زیاد به یادگیری این مهارت علاقمند شده‌اید. اما ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که چطور میتوانم این مهارت را یاد بگیرم؟

روش های مختلفی برای یادگیری تایپ ۱۰ انگشتی وجود دارد که بهترین روشی که بنظر من الان وجود دارد، یادگیری از طریق سایت های آموزشی تایپ ۱۰ انگشتی است.

جهت نمونه و ورود به یادگیری تایپ ده انگشتی کلیک کنید

نمونه سایت دیگر جهت آموزش تایپ ده انگشتی

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.