خانه » آخرین مطالب » ارزش و اهمیت سادات

ارزش و اهمیت سادات

 

خاندان سادات

بسیارى از مفسران ذیل تفسیر سوره کوثر، یکى از مفاهیم کوثر را نسل با برکت و ماندگار حضرت فاطمه زهرا(س) دانسته‌اند که در طول تاریخ، مردمان سرزمین‌هاى اسلامى از هدایت، رهبری، فعالیت‌هاى تبلیغی، معرفت، فضیلت و مبارزات شخصیت‌هاى ممتازى از این نسل پاک برخوردار بودند. تأکید بر تکریم این خاندان، اصلى استوار در فرهنگ اسلامى می‌باشد.
رسول اکرم(ص) می‌فرماید: «فرزندان مرا گرامى بدارید. همانا احترام به آنان، احترام من به شمار می‌رود».
امام رضا(علیه السلام) می‌فرماید: «نگریستن به فرزندان و ذریه‌هاى ما، عبادت است».
خداوند متعال به احترام پیامبراکرم(ص) و حضرت فاطمه زهرا(س) چنین مقام ویژه‌اى را براى سادات و امام‌زاد‌گان قرار داده است. البته آن عزیزان هم به چنین افتخارى اکتفا نکردند و براى رشد معنوی، فکرى و علمى خویش گام‌هاى ارزنده‌اى برداشتند و از این روی، هزاران دانشور، مجاهد، متفکر، مفسر، محدث، و … از میان سادات برخاستند.
دو عنوان «شریف» و «سید» به طور کلّى براى مشخص ساختن اعقاب حضرت محمد(ص) به کار می‌رود. عنوان اول به معناى صاحب شرف است و در سرزمین‌هاى عربى به کسانى اطلاق می‌گردد که از نسل پیامبر باشند.


«سید» به معناى آقا و سرور و صاحب مجد و عزت است و به نظر می‌رسد در قرون چهارم و پنجم براى سادات به کار گرفته شده است.
بدون شک هر کس به پیامبر و عترت نبی‌ اکرم(ص) ارادت می‌ورزد، باید به اولاد گرامى آنان به ویژه چهره‌هاى برجسته و مهذب که کارنامه‌اى درخشان دارند، علاقه خود را بروز دهد. البته صرف شرافت نسبى نمی‌تواند به تنهایى عامل برترى محسوب گردد؛ زیرا قرآن کریم گرامی‌ترین افراد را نزد خداوند، پرهیزگارترین آنان می‌داند، اما نور سیادت عامل تقویت توفیق‌ها و جذب عنایات و الطاف الهى است و سادات عالی‌مقام با تزکیه درونی، شب زنده‌داری، عبادت، دانش پژوهى و کسب معارف والاى عرفانى بر ارزش چنین گوهرى می‌افزایند.


از حکمت‌هاى عنایت ویژه به سادات، این است که اسلام می‌خواهد نسب آنان حفظ گردد و اولاد پیامبر با دیگران متمایز باشند. این ویژگى باعث پیدایش این احساس درونى در سادات می‌شود که من از اولاد خاتم و برگزیده پیامبران هستم، نسب من به ائمه هدى می‌رسد و اجداد من چنین کارنامه ارزشمندى دارند با این تصور مثبت، سادات در راه ترویج مکارم و فضایل تلاش بیشترى می‌کنند و تاریخ هم نشان داده است که این سلسله از صدر اسلام تا عصر حاضر، بیش از دیگران به حمایت از فرهنگ اسلامى و صیانت از تشیع برخاسته‌اند.

«غلامرضا گلی.فرهنگ کوثر. شماره۸۱ .با تلخیص»


حمایت، پشتیبانی و هویت بخشی به سادات میتواند در شکوفاسازی این سرمایه گرانمایه موثر باشد؛ این دغدغه مدتهاست برای بزرگان خاندان مطرح بوده و تلاش‌هایی نیز در این رابطه انجام شده است، اما متأسفانه شاهد حرکت اساسی، جامع و راهبردی در این زمینه نبوده ایم؛ لذا بر آن شدیم تا در این راستا با حمایت نخبگان و بزرگان فامیل طرح جامعی را جهت رشد وتعالی خاندان دنبال نمائیم.

یقیناً این تلاشها مقدمه ای خواهد بود جهت یاری رسانی جمعی ما به مردم و جامعه. و من الله التوفیق

 

دیدگاه‌های مطلب “ارزش و اهمیت سادات

 • سلام. خدا قوت
  از ته دل خوشحالم که تو این خاندان هستم
  یه روزی فکر میکردم آدمای خوب دیگه نیستن و همه به فکر خودشون هستن. اما هستن کسایی که دغدغه ی اطرافیانشون آزارشون میده.
  واقعا خدا خیرتون بده

  • سلام علیکم اگر از پتاسیل شغلی خاندان بامعرفی افراد داوطلب به بقیه اعضای انجام شود بزرگترین تعاونی خانوادگی بوجود میآید البته کار مشکلی است اگر تخفیف به اعضابدهند عالی میشوند مثلا دکترها مکانیک ها ارزاق فروشها وغیره

  نظر خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *